Justice League
Uloge: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Gal Gadot, Ezra Miller, Jason Momoa, Ray Fisher, Jeremy Irons, Diane Lane, Connie Nielsen, J. K. Simmons
Redatelj: Zack Snyder
Trajanje: 119 minuta
Redatelj: Zack Snyder
Trajanje: 119 minuta
Review :
Zaostavši za Marvelom, koji je imao cijeli niz „stand alone“ filmova prije nego li je snimio Osvetnike, DC je prošle godine odlučio preskočiti nekoliko koraka i u filmu u kojem je suprostavio njegove dvije perjanice Supermana i Batmana ubaciti još neke likove napravivši tako pripremu za Ligu pravde. Najviše zbog pokušaja da se nekoliko filmova zbije u jedan, Batman v Superman: Zora pravednika je uglavno naišao na loše kritike svidjevši se valjda jedino najvećim DC-jevim fanovima. Film o All star teamu negativaca, Odred otpisanih , je bio još jedno razočarenje iako je bio napredak u odnosu na BvS, te se potegnulo pitanje može li DC uopće parirati Marvelu. A tada se pojavila Wonder Woman, DC-jev pun pogodak koji je ipak dao nadu da će s Ligom pravde DC zasjesti na mjesto koje mu i pripada – uz bok Marvelu.
A Liga pravde nastavlja tamo gdje su Batman v Superman: Zora pravednika i Wonder Woman završili. Nakon Supermanove smrti, pojavljuje se nova prijetnja zbog koje su Bruce Wayne i Diana Prince, odnosno Batman i Wonder Woman, u potrazi za potrebnom pomoći za suzbijanje najveće dosadašnje prijetnje čovječanstvu – Sreppenwolfa. Pojačani s Barry Allenom aka Flashom, Arthurom Curryjem aka Aquamanom i Victorom Stoneom aka Cyborgom, ali i superjunakom na kojeg nisu naučili, tim kreće u misiju spašavanja čovječanstva.
Iako je Batman samo dio (ali važan) filma, nakon Lige pravde i dalje će glavna rasprava voditi oko toga je li Ben Affleck dobar izbor za viteza tame, Svidjelo se nekima ili ne, a osobno sam mišljenja da je Bale puno bolji Batman, Affleck je taj koji igra ulogu, a uspoređivanja između Balea i Afflecka, ili Keatona u konačnici i nemaju puno smisla jer sve ovisi o osobnim ukusima, odnosno o tome koji pristup se gledatelju više sviđa – stripovski ili realističniji. Dok je Nolanova verzija više išla prema, koliko je to moguće, realizmu Snyderova verzija je bliža stripu, a Affleck se u tu verziju odlično uklopio. Možda i dalje ne izgleda toliko kao Bruce Wayne, ali kao stripovski Batman – rastura.
I dok će se oko Afflecka lomiti koplja, oko Gal Gadot će se svi složiti da je na nivou uloge iz svog zasebnog filma, dakle fantastična. Iako sam bio razočaran njezinom pojavom u BvS-u, valjda se uklopila u opće sivilo filma, nakon Gal Gadot osvaja u svakoj sceni u kojoj se pojavljuje – kako svojim izgledom tako i glumom lika koji osvaja dječjom naivnošću ali i predanošću pravdi.
Liga pravde nam donosi i nove likove koje smo u prethodnicima samo vidjeli u cameo ulogama. Ezra Miller u ulozi Flasha je DC-jev Tom Holland kao Spiderman. Iako s manje urnebesnim humorom, Miller je izuzetno simpatičan te je uzrok najviše smijeha u filmu kojega bi najlakše mogli opisati – crnim. I dok će Miller najviše nasmijavati gledatelje, isto će poći i za rukom, ali na nešto drukčiji način, Jasonu Momoi koji briljira kao macho Aquaman. Aquaman je inače jedan od, običnom poznavatelju stripa, najneatraktivnijih superjunaka, ali ga Momoa svojom izvedbom izdiže daleko iznad njegove lige. Henry Cavill je i dalje sasvim blizu, ako ne i na samom nivou, Christophera Reevea, dok Ray Fisher ne privlači toliko pozornosti zbog toga što njegov lik Cyborg nije toliko zanimljiv kao ostatak ekipe.
S obzirom da je uspješno riješio eventualni problem zanimljivosti likova i podjele vremena koju će pojedini junaci dobiti na ekranu – je li Liga pravde opravdala očekivanja koja su nakon priče o postanku kraljice Amazonki bila jako velika? Paaaaa… baš i ne u potpunosti. Liga pravde je napredak u odnosu na Batman v Superman: Zora pravednika i Odred otpisanih, pogotovo u odnosu na Snyderov prethodnik, ali ipak nije na nivou Wonder Woman, iako je kada se pogleda film odradio stvari koje je trebao. Međutim, ukoliko nakon gledanja filma budete imali dojam da su unutar 120 minuta dva posebna filma – nećete biti daleko. Naime, iako se film vodi kao film Zacka Syndera, 51-godišnji redatelj je projekt napustio u postprodukciji nakon tragične smrti kćeri, a studio je tražio dosnimavanja te je angažirao Jossa Whedona, čovjeka koji je napisao i snimio oba nastavka Osvetnika, koji je napravio preinake u scenariju ujedno snimivši neke nove scene. Nažalost, dva različita stila i pristupa će se osjetiti na filmu koji kreće tako dobro, pa malo stane, pa ponovo uhvati ritam i tako više puta tijekom trajanja. Synderov dio je lako prepoznatljiv po jakim bojama i vizualima, a iako nije objavljeno tko je radio koji dio ne mogu se oteti dojmu da su scene upoznavanja s novim likovima Whedonovo dijelo.
Synder jako voli koristiti CGI, a Liga pravde ga je prepuna. Naravno, lik poput Steppenwolfa i ne može biti snimljen bez CGI-a, ali velika većina filma je poput završnica BvS-a i Wonder Woman, dakle nakrcana CGI-jevskim plamenovima, eksplozijama i dojmom alternativnog svijeta, a sve začinjeno jakim žutim, narančastim i crvenim tonovima. Kakav će to dojam ostaviti na gledatelja ovisit će o tome koliki ste općenito ljubitelj stripa – ukoliko ste fan neće vam smetati, ali ukoliko ste prosječan gledatelj barem malu dozu realnosti ćete tražiti i u filmovima o superjunacima će vam sve ovo ipak koliko toliko ubiti užitak gledanja.
Liga pravde jednostavno ne može izbjeći usporedbe s Osvetnikom, jer je Liga pravde DC-u ono što su Osvetnici Marvelu – uostalom ova dva giganta stripova su se uvijek pravila. Međutim, usporedba nije poštena jer su prvi Osvetnici bili bum, prvi takav film pa su pogodivši u svakom segmentu ispali savršen film. Njihov uspjeh se više jednostavno ne može ponoviti, iako su ga ponovili Čuvari galaksije koji su pak ipak bili specifičan film na svoj način. Liga pravde tako, očekivano, nije na nivou prvih Osvetnika, ali jest na nivou njihova nastavka – Vladavine Ultrona. Napredak je u odnosu na Batman v Superman, ali potrebno je još malo rada da dođe na zadovoljavajući nivo, i Liga pravde bi profitirala da je bila 20-tak minuta duža jer neke stvari izgledaju ubrzano, a film bi itekako profitirao da je malo više vremena dano Flashu i Aquamanu u njihovim scenama upoznavanja s grupom. Ovog problema pogotovo ne bi bilo da su i Flash i Aquaman već imali zasebne filmove, i sad se i vide posljedice DC-jevog preskakanja stepenica.
Ocjenu tricu ću dati ipak teška srca, jer iako je napredak i film je sasvim dobar (ne smijem zaboraviti izuzetno dobru glazbu za koju je zaslužan Danny Elfman), nije na nivou Wonder Woman kojoj sam dao četvrticu. Nije puno nedostajalo za tu ocjenu, ali da sam dao četvrticu osjećao bih se pogrešno. Međutim, moja ocjena je samo moj dojam, i vaša ocjena bi mogla biti puno veća ukoliko ste veliki fan stripova, posebno DC-jevih, pa vam samim time ni neće smetati neke stvari koje su meni osobno smetale.
Trailer :
Primjedbe
Objavi komentar